• Home
  • Estetik Cerrahi
  • Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği; burnun şeklini ve görüntüsünü kalıcı olarak düzeltip yeniden şekillendirmeye burun estetiği denir. Tıp dilinde rinoplasti estetik burun ameliyatı anlamına gelir. 

Burun kemik yapısı (iskeletini) ile yumuşak dokuları yeniden şekillenerek yüze göre uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ameliyatına burun ameliyatı denir.

Devamını Oku

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği; düzeltme yeniden gözden geçirme anlamına gelmektedir. Burun ameliyatı geçirenler 2. ve 3. bazende daha fazla sayıda ameliyat geçirenleri duymuşsunuzdur.

Rekonstrüktif estetik burunun konjenital anomalileri ve travma nedenli şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanır. Burnun içindeki deformitelere bağlı burun tıkanıklıkları hafifletmek için uygulanan bir ameliyat olan septoplasti ile birliktede yapılabilir.

Devamını Oku

Burun Ucu Estetiği (Tip Rinoplasti)

Burun ucu estetiği; burnun en dikkat çeken kısmı burun ucudur ve bu bölge estetik açıdan da çok önemlidir. Burun kanatlarını yapan iki adet “n” harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktalarından oluşur.

Çok değişik tipleri vardır ve ırklar arasında da karakteristik özellikler taşımaktadır. Yüksekliği, genişliği ve açıları oldukça önemlidir. Bu bölgenin cildi burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir.

Devamını Oku

Erkeklerde Burun Estetiği

Erkek hastada estetik görünümde en ön planda tutulması gereken şey maskülen görüntünün korunmasıdır.

Bunun nasıl yapılacağı ise her hastanın yüz tipine ve harmonisine göre değişebilir. Genel bir kaide olarak burun ucu çok kaldırılmaz, çok inceltilmez ve kalkık bir burun yapılmaz (zaten kadın hastalarda bile doğallığı bozduğu için artık nadiren yapılmaktadır).

Devamını Oku

Doğal Burun Estetiği Ameliyatı

Doğal burun estetiği; burnun kişiye özgün karakteristik özelliklerini koruyarak yapıldığı belli olmayan burunlar artık daha çok tercih ediliyor.

Bunun en önemli nedeni estetikli gibi görünmeme ihtiyacı ve insanların giderek birbirine benzemesi gerçeği. Bunu elde edebilmek içinde burnun sanatsal oranları yanında burun ve yüz arasındaki oranlar da göz önüne alınmalıdır.

Devamını Oku

Burun Ameliyatı Açık ve Kapalı Teknikler

Burun estetiği ameliyatı iki farklı teknik ile yapılabilir. Bunlar Açık teknik burun ameliyatı ve Kapalı teknik burun ameliyatıdır.

Açık burun ameliyatı tekniği bugün belki de dünyada en çok tercih edilen burun ameliyatı tekniğidir. “Burun estetiğinde açık cerrahi tekniği mi yoksa kapalı cerrahi tekniği mi yapılmalı?” sorusu hala hastalarımızın bize yönelttiği en sık sorulardan biridir.

Devamını Oku

Burun Estetiği Neden Çok Önemli?

Burun estetiğinin önemi insanoğlunun dış görünümü üzerinde değişiklik yapma isteği çok eski bir geçmişe sahip kuşkusuz.

Giyinmek, saçımıza şekil vermek, sakal bıyık traşı olmak, makyaj yapmak, derken cerrahi uygulamaların gelişmesi ve ameliyatların güven verir bir hale gelmesi ile insanlar ameliyatla dış görünümlerini değiştirmeyi istemeye başladılar.

Devamını Oku

Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Tam donanımlı bir hastanede, genel anestezi altında yapılan operasyon yaklaşık 2 - 3 saat kadar sürer. Uygun kişilerde tamamen burun içinden işlem yapılan kapalı teknik öncelikle tercih edilir.

Ancak eğer gerekli görülürse burun delikleri arasındaki bölmenin ortasından yapılan küçük bir kesi ile açık teknik de uygulanabilir.

Devamını Oku

Burun Estetiği Riskleri

Burun ameliyatında en önemli risklerden biri olan kanama riski bazen ciddi olabilir. Özellikle burun tıkanıklığını gidermek için burun içerisinde estetik dışı işlemler de yapılacaksa ki gerekli ise mutlaka yapılmalıdır, istenmeyen bir kanama olması ihtimali artar.

Özellikle konka (burun eti) rezeksiyonlarında bu olasılık daha fazladır. Burun içerisinde orta büyüklükte damarları barındıran bir organdır. Ama bu tür kanamalar genellikle tehlikeli boyutlara varmazlar ve basit tamponlar ile durdurulabilir.

Devamını Oku

Burun Estetiği Ameliyatında Planlama

Burun estetiği ameliyatı yüz bölgesini ilgilendiren estetik ameliyatlar arasında en önemlisidir.

Yüzün merkezinde, ifadeyi doğrudan etkileyen, üç boyutlu, kıkırdak, kemik ve yumuşak dokulardan oluşan, aynı zamanda solunum fonksiyonu da olan özel bir organdır. Yüz bölgesinde gelişimini en son tamamladığı için burun estetiği ameliyatı en erken 17 yaşında planlanmalıdır.

Devamını Oku

Burun Estetiği Hangi Sorunlar İçin Uygulanır?

Rinoplasti, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, nefes alma problemleri de aynı ameliyatta düzeltilmektedir.

Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan bir burun oluşturmaktır.

Devamını Oku

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği ameliyat fiyatları dünyanın her yerinde hemen hemen aynı kriterler ile farklılıklar gösterir.

Bu kriterlerden en önemlisi de; ameliyatınızı gerçekleştirecek cerrahın kendisine ve yaptığı operasyon sonuçlarına olan güvenidir.

Devamını Oku

BettingY.com bonuses Mobile Sky Bet app.